•  ()
  •  ()
  • Print this Story
  • Email this Story

Students, Alumni Receive 63 Prestigious Awards

text size AAA
June 12, 2006
Following is a list of fellowship award-winners as provided by the Office of Fellowships.

American Academy in Rome Exchange Fellowship at Scuola Normale Superiore di Pisa
Peter Mazur  

Alisa Mellon Bruce Predoctoral Fellowship for Travel Abroad
Lily Woodruff

American Association of University Women American Fellowship
Catherine Schmidt
Judith Singleton
Anh Ly

American Council of Learned Societies Southeast European Language Training Grant
Olivia Starr

American India Foundation Service Corps Fellowship
Nicole Patel

American Psychological Association Student Travel Award
Rachel Jacobs

American Sociological Association General Minority Fellowship
Zandria Robinson

Barry M. Goldwater Scholarship
Andrew Lee

Charlotte W. Newcombe Doctoral Dissertation Fellowship
Jeremy Berndt
Christopher Skeaff

Congress Bundestag Youth Exchange for Young Professionals
Erica Gorochow
Kimberly Specht

Coro Fellows Program
Patrick Keenan-Devlin

Coro Fellows Program
Sunny Xiang

Council of American Ambassadors Fellowship
Evan Hill

DAAD Research Internship in Science & Engineering
Sarah Braden

DAAD Study Scholarship
Alan Brothers
Justin Glick
Jessica Keating
Jonathon Mathys
Sara Patrawala
Alexander Rothe
Rachel Weiss
Louis Wertz

DAAD Undergraduate Scholarship
Gerard Doran
Kate Lawson
James Small

Diversifying Higher Education Faculty in Illinois Fellowship
Janaka Bowman

James H. Dunn Junior Memorial Fellowship
Shira Bergstein

English-Speaking Union Scholarship
Jeffrey Knight

English-Speaking Union Travel Grant
Shalini Seshadri

Environmental Protection Agency Science to Achieve Results Fellowship
Amanda Mifflin

Ford Foundation Diversity Fellowship
Zandria Robinson

Freeman-Asia Grant
Kara Downey
Amber North

Austrian Fulbright Commission Teaching Assistantship
Phillip Cooper
Emma Hanke
Mathias Muschal
Matthew Richardson

Fulbright Grant (IIE/USIA)
Panah Bhalla
Elizabeth Casteen
Shawn Clybor
Priyanka Ghosh
Tiffany Grobelski
Alysa Handelsman
Jamie Johnston
Jessica Keating
David Kim
Dorothy Kronick
Alexander Lauder
Jonathon Mathys
Nicole Matuska
Meghann Pytka
Nicole Ripley
Chandler Robinson
Alexander Rothe
Veena Sriram
Alexander Thurston
Rachel Weiss

Fulbright-Hays Dissertation Grant
Shawn Clybor
Christina McMahon

Gates Cambridge Scholarship
Benjamin Gross
Laura Hughes
Thomas Johnson
Rachel Pike

Gilder Lehrman History Scholarship
Kathryn Nestler

Harry S. Truman Scholarship
David Rubenstein

Helmholtz - DAAD Fellowships for Doctoral and Postdoctoral Students
Alan Brothers

Huntington Library Short Term Fellowship
Joanne Diaz

Huntington Library Mayers Fellowship
Gayle Rogers

IHR Mellon Fellowship in the Humanities
Darcy Heuring

IREX - Individual Advanced Research Opportunity Fellowship
Shawn Clybor
Meghann Pytka

Jack Kent Cooke Graduate Fellowship
Alison Pflepsen
Jeffrey Miller

Jacob K. Javits Fellowship
Emily Callaci

Jane and Morgan Whitney Art History Fellowship
Justine DeYoung

Louisville Institute Dissertation Fellowship
Tobin Shearer

Luce Scholars Program
Nicole Ripley

Bourse Marandon Fellowship
Justine DeYoung

Merage Foundation for the American Dream Fellows
Komal Joshi

Harry Middleton Fellowship in Presidential Studies
Charlotte Cahill

NASA Earth System Science Fellowship
Andrea Voges

National Defense Science and Engineering Graduate Fellowship
Samantha Cruz
Gloria Emberger
Sina Yeganeh

National Science Foundation Fellowship
Daniel Honbo
Lansing Kent
Gregory Laun
Beth Lopour
Gale Lucas
Jeffrey Margolis
Anna Merzlyak
Elizabeth Miller
Stacey Pace
Kush Patel
Emily Pentzer
Nicola Perry
Elizabeth Quinn
Brian Quist
Tonya Rice
John Rudoy
Justin Scott
Brandon Tefft
Thomas Vose

NIH/National Research Service Award Individual Fellowship
Rachel Jacobs

NIH/Ruth L. Kirchstein Individual National Research Service Award
Anne Koenig
Jonathan Sutton

NSEP Boren Undergraduate Scholarship
Michael Brown

Patricia and Philip Frost Fellowship at the Smithsonian American Art Museum
Sarah Blackwood

Paul & Daisy Soros Fellowship for New Americans
Amit Bouri

Paul Mellon Centre for Studies in British Art Junior Fellowship
Shalini Seshadri

Pfizer Summer Undergraduate Research Fellowship
Brian Lyle

Presidential Management Fellowship
Brittany Brown

Robert Bosch Tutors Program
Adam Klein

Robert R. Wark Fellowship
Shalini Seshadri

Rotary Ambassadorial Scholarship
Kathleen Ho
Anna Jozwik
Elliot Leffler
Elizabeth Polans

Samuel H. Kress Foreign Institutional Fellowship at the Zenralinstitut fuer Kunstgeschichte
Jessica Keating

Smithsonian Institute Predoctoral Fellowship
Leslie Urena

Social Science and Humanities Research Council of Canada Grant
David Steinberg

U.S. Department of State Critical Language Scholarship
Christopher Ahern
Gerard Doran
Susan MacDougall
Nikolai Smith
Jason Sparapani

Urban Fellows Program
Tyler Jaeckel

USA Today All-USA College Academic 1st Team
Michael Chanin

USA Today All-USA College Academic 3rd Team
Blake Bible

USA Today All-USA College Academic Team Honorable Mention
Jodi Anderson