•  ()
  •  ()
  • Print this Story
  • Email this Story

115 Faculty Recognized for Distinctive Outside Awards

text size AAA
January 19, 2005
President Henry S. Bienen and Provost Lawrence B. Dumas honored 115 faculty members who have brought distinction to Northwestern by their important recognition from societies and agencies outside the University. The Faculty Honors Committee selected the most prestigious awards for recognition.

The honorees are:

Emma K. Adam:  William T. Grant Scholars Award, William T. Grant Foundation

Kenneth L. Alder:  Watson Davis and Helen Miles Davis Prize, History of Science Society; Dingle Prize, British Society for the History of Science; Donald Kagan Best Book in European History Prize, The Historical Society

Guillermo A. Ameer:  Young Investigator Award, Arnold and Mabel Beckman Foundation

Alfred Appel Jr.:  Deems Taylor Award for the Best Book about Popular Music, American Society of Composers, Authors, and Publishers

Daniel H. Appella:  Young Investigator Award, Arnold and Mabel Beckman Foundation

Zdenek P. Bazant:  Fellow, Czechoslovak Society of Arts and Sciences

Paul F. Berliner:  Member, American Academy of Arts and Sciences

Roman V. Bezrukavnikov:  Research Fellowship, Alfred P. Sloan Foundation

Craig R. Bina:  Fellow, Mineralogical Society of America

Martha Biondi:  Fellowship, Dorothy and Lewis B. Cullman Center for Scholars and Writers, New York Public Library; and Fellowship, Radcliffe Institute for Advanced Study

Robert C. Blattberg:  Marketing Educator of the Year Award, Sales and Marketing Executives Association

Caroline H. Bledsoe:  Eileen Basker Memorial Prize, Society of Medical Anthropology; Amaury Talbot Prize for African Anthropology, Royal Anthropological Institute (U.K.)

Galen V. Bodenhausen:  Fellow, American Psychological Society

Gary G. Borisy:  Member, American Academy of Arts and Sciences 

Timothy H. Breen:  Distinguished Book Award, National Society of Colonial Wars; Humboldt Research Award for Lifetime Achievement, Alexander von Humboldt Foundation

Wesley R. Burghardt:  Fellow, American Physical Society

John E. Butter:  David E. Rogers Junior Faculty Education Award, Society of General Internal Medicine

Hui Cao Friedrich:  Wilhelm Bessel Research Award, Alexander von Humboldt Foundation

P. Lindsay Chase-Lansdale:  Fellow, American Psychological Association; Social Policy Award for Best Research Article, Society for Research on Adolescence

Anjen Chenn:  Distinguished Scientist Award, Sontag Foundation

Sumant S. Chugh:  Young Investigator Grant, National Kidney Foundation

Vincent L. Cryns:  Outstanding Junior Faculty Award, Avon Foundation

David W. Cugell:  Henry P. Russe, MD, Citation for Exemplary Compassion in Healthcare, Institute of Medicine of Chicago

Raymond H. Curry:  Laureate Award, Illinois Chapter, American College of Physicians

Peter Dallos:  Guyot Prize, University of Groningen (Denmark)

Stephen H. Davis:  Member, National Academy of Sciences

Robert P. Dick:  Career Award, National Science Foundation

Vinayak P. Dravid:  Fellow, American Ceramic Society

Greg J. Duncan:  Fellowship, Russell Sage Foundation

Dorothy D. Dunlop:  Cited as One of the Top 10 Researchers for Advances in Arthritis and Musculoskeletal Diseases, Arthritis Foundation

Jason K. Eckardt:  Fellowship, John Simon Guggenheim Memorial Foundation

Joseph Epstein:  National Humanities Medal, National Endowment for the Humanities

Horacio D. Espinosa:  Fellow, American Society of Mechanical Engineers

Gary A. Fine:  Lady Davis Fellowship, Hebrew University of Jerusalem

Robert H. Fourer:  Beale-Orchard-Hays Prize for Excellence in Computational Mathematical Programming, Mathematical Programming Society; Medallion Award, Institute of Industrial Engineers

Lorenzo Gallon:  Clinical Science Faculty Grant, American Society of Transplantation Council and Fujisawa Laboratories

Franz M. Geiger:  Career Award, National Science Foundation

Dedre Gentner:  Member, American Academy of Arts and Sciences

Loren Ghiglione:  Member, American Academy of Arts and Sciences

Reginald Gibbons:  O. B. Hardison Jr. Prize for Poetry, Folger Shakespeare Library

Jerry Goldman:  Teaching and Mentoring Award, Law and Courts Section, American Political Science Association

Robert D. Goldman:  Senior Scholar Award, Ellison Medical Foundation

Jaime Grutzendler:  New Scholar Award, Ellison Medical Foundation

Jürgen Habermas:  Kyoto Prize for Arts and Philosophy, Inamori Foundation (Japan)

Karen Tranberg:  Hansen Book Prize, Society of Economic Anthropology

Allen W. Heinemann:  Essie Morgan Excellence Award, American Association of  Spinal Cord Injury Psychologists and Social Workers

James A. Ibers:  Martin J. Buerger Medal, American Crystallographic Association

J. Larry Jameson:  Member, American Academy of Arts and Sciences

Donald L. Jones:  Young Scholar Award, American Society of Hypertension

Vassiliki Kalogera:  Cottrell Scholar Award, Research Corporation

Raymond J. Krizek:  Doctorate Honoris Causa, University of Cantabria (Spain)

Prem Kumar:  International Award on Quantum Communication, Research Institute of Tamagawa University (Japan)

Carole B. LaBonne:  Cancer Research Scholar Award, General Motors Corporation

Joseph B. Lambert:  Harry and Carol Mosher Award, Santa Clara Valley Section, American Chemical Society

Carol D. Lee:  Fellowship, Center for Advanced Study in the Behavioral Sciences

Frederick D. Lewis:  Arthur C. Cape Scholar Award, American Chemical Society

Liming Li:  New Scholar Award, Ellison Medical Foundation

Richard M. Lueptow:  William M. Carey Award, National Fire Protection Association Research Foundation; Space Act Award, National Aeronautics and Space Administration Inventions and Contributions Board

Melissa A. Macauley:  Faculty Research Abroad Fellowship, Fulbright-Hays Foundation; Fellowship, International and Area Studies, American Council of Learned Societies/Social Science Research Council/National Endowment for the Humanities; Research Award, Fulbright Scholar Program, Council for International Exchange of Scholars

Yuri I. Manin:  Abel Bicentennial Conference Doctorate Honoris Causa, University of Oslo (Norway); Member, American Academy of Arts and Sciences; Georg Cantor Medal, German Mathematical Society

Tobin J. Marks:  Member, 2005 Hall of Fame, University of Maryland Alumni Association; Professor, Université Pierre et Marie Curie, Institut Universitaire de France

Sarah C. Maza:  George Mosse Prize, American Historical Association

Michael Mazzeo:  Young Scholar Best Paper Award, Review of Industrial Organization

Thomas McDade:  Presidential Early Career Award for Scientists and Engineers, White House Office of Science and Technology Policy

Douglas L. Medin:  Fellowship, John Simon Guggenheim Memorial Foundation

Chad A. Mirkin:  Pioneer Award, National Institutes of Health

Dominic E. Missimi:  Crystal Award, Chicago Drama League

Joel Mokyr:  Foreign Member, Accademia Nazionale dei Lincei (Italy)

Thomas A. Mustoe:  Lifetime Achievement Award, Wound Healing Society

Barry L. Nelson:  Distinguished Service Award, Institute for Operations Research and the Management Sciences College on Simulation

Barbara J. Newman:  Fellowship, National Endowment for the Humanities

Teri W. Odom:  Victor K. LaMer Award, American Chemical Society; Career Award, National Science Foundation; Packard Fellowship for Science and Engineering, David and Lucile Packard Foundation

Lauren M. Pachman:  Clinical Research Award, American College of Rheumatology

Benjamin I. Page:  Award for Exceptional Distinguished Achievement, American Association for Public Opinion Research

Eleftherios T. Papoutsakis:  Merck Award for Cell Culture Engineering, Merck & Co., Inc.

Dylan C. Penningroth:  Avery O. Craven Award, Organization of American Historians

Janet B. Pierrehumbert:  Member, American Academy of Arts and Sciences

Christopher K. Polk:  Jensen Prize, Journal of Financial Economics

David Protess:  Puffin/Nation Prize for Creative Citizenship, Puffin Foundation and The Nation Institute

Ishwar Radhakrishnan:  Scholar Award, Leukemia & Lymphoma Society

Nalini M. Rajamannan:  Junior Physician-Investigator Award, American Federation for Medical Research

Mark A. Ratner:  Member, International Academy of Quantum Molecular Science; Irving Langmuir Award in Chemical Physics, American Chemical Society; Foreign Member, Royal Danish Academy of Sciences and Letters

Manijeh Razeghi:  Fellow, Optical Society of America

Lance J. Rips:  Fellowship, Fulbright Scholar Program, Council for International Exchange of Scholars

Bruce E. Rittmann:  Member, National Academy of Engineering

Elliot J. Roth:  Dr. John W. Goldschmidt Award, National Rehabilitation Hospital

Robert L. Satcher:  Astronaut Candidate, NASA

Mark A. Satterthwaite:  Member, American Academy of Arts and Sciences

Anthony J. Schaeffer:  Eugene Fuller Triennial Prostate Award, American Urological Association

Karl A. Scheidt:  Career Award, National Science Foundation

Peter I. Scheuermann:  Fellow, Institute of Electrical and Electronics Engineers

Tamar Seideman:  Fellow, American Physical Society; Fellowship, John Simon Guggenheim Memorial Foundation; Humboldt Research Award, Alexander von Humboldt Foundation

Ethan Shagan:  Morris D. Forkosch Prize, American Historical Association

Joel I. Shalowitz:  Fellowship, Fulbright Scholar Program, Council for International Exchange of Scholars

Karen R. Smilowitz:  Career Award, National Science Foundation

Jeremiah Stamler:  Distinguished Scientist, American Heart Association

Arthur L. Stinchcombe:  Career of Distinguished Scholarship Award, American Sociological Association

Samuel I. Stupp:  Fellow, Biomaterials Science and Engineering, World Biomaterials Congress; Award in Polymer Chemistry, American Chemical Society

Andrei A. Suslin:  Fellow, Institute for Advanced Study

Jacob I. Sznajder:  Recognition Award for Scientific Accomplishment, American Thoracic Society

Kathleen A. Thelen:  Max Planck Research Award for Humanities and Social Sciences, Max Planck Society and Alexander von Humboldt Foundation

John M. Torkelson:  Inaugural Recipient, Polymer Physics Award, Wiley Journal of Polymer Science; Charles M. A. Stine Award, Materials Engineering and Science Division, American Institute of Chemical Engineering

Steven M. Tovian:  Timothy Jeffrey Memorial Award for Outstanding Contributions to Clinical Health Psychology, American Psychological Foundation

Brian Uzzi:  Award for Scholarly Contribution, Administrative Science Quarterly

Richard P. Van Duyne:  Member, American Academy of Arts and Sciences; Earle K. Plyler Prize for Molecular Spectroscopy, American Physical Society

Linda V. Van Horn:  Award for Excellence in Medical/Dental Nutrition Education, Dannon Institute

Thomas A. Volpe:  Newcomb Cleveland Prize, American Association for the Advancement of Science

Michael R. Wasielewski:  I-APS Award in Photochemistry, Inter-American Photochemical Society

Julia R. Weertman:  Gold Metal, American Society for Metals; Robert F. Mehl Award, Minerals, Metals and Materials Society

Irwin A. Weil:  Award for a Lifetime of Distinguished Service to Slavic Studies, American Association of Teachers of Slavic and East European Languages

Mary J. Weismantel:  Senior Book Prize, American Ethnological Society

Bruce W. Wessels:  Fellow, American Physical Society

Miriam B. White:  Fellowship, Fulbright Scholar Program, Council for International Exchange of Scholars

Ying Wu:  Career Award, National Science Foundation

Mary A. Zimmerman:  Member, American Academy of Arts and Sciences

Topics: People